Teorie kombinatorických her - akce 25. říjen

přidáno: 14. 10. 2010 23:16, autor: Petr Naske
Zveřejňujeme pozvánku na přednášku Mgr. Tomáše Vally (Matematicko-fyzikální fakulta UK) s názvem "Teorie kombinatorických her". Přednáška je určena učitelům matematiky a informatiky na SŠ a jejich nadaným studentům.

25.10 Anotace: Teorie kombinatorických her

Logické hry, které potrápí naše hlavy, jsou staré jako lidstvo samo. Můžeme na ně nahlížet z pozice zapáleného hráče, nezúčastněného pozorovatele, fanouška ... anebo také matematika, který se snaží pochopit jejich hlubší zákonitosti. Během naší přednášky samozřejmě nemůžeme probrat úplně všechny hry, zaměříme se tedy na několik příkladů, na pár metod, jak hry matematicky studovat, přidáme špetku důkazů a spoustu zajímavostí.

Naším hlavním oborem zájmu budou převážně tzv. kombinatorické hry – zejména nejrůznější varianty piškvorek a her typu "odebírání zápalek". Pokud vám to přijde příliš jednoduché a nevíte, co všechno by se dalo na piškvorkách studovat, pak nezbývá než na vás vytasit několik vybraných pojmů, které během přednášky určitě zazní: inverzní piškvorky, hra typu tvůrce-ničitel, Hex, Ramseyova teorie, Hales-Jewettova věta, Solitaire army, potenciálová metoda, párování v hypergrafech, Herkules a Hydra, nedokazatelnost, Ackermannova hierarchie, ... Ještě pořád vám to přijde nudné?

Délka, konkrétní obsah a "drsnost" přednášky bude přizpůsobena auditoriu.

Přednáška se koná 25. 10. na Matematicko-fyzikální fakultě UK, Malostranské náměstí 25, Praha 1, místnost S5, čas 18:00 - 20:00 (cca).

S případnými dotazy se můžete obracet na Mgr. Martina Pergla perm (et) kam.mff.cuni.cz
Comments