Pozvánka: Udělá za vás strojový překlad domácí úkol? (27/2 - Praha)

přidáno: 23. 2. 2012 12:52, autor: Petr Naske
Došlo na jsi (et) jsi.cz

Dovolujeme si Vás a Vaše studenty pozvat na přednášku RNDr. Ondřeje Bojara Ph.D. (MFF UK) konanou v pondělí 27. února od 18:10 na Malostranskem namesti 25, v poslucharne S3 s názvem: Udělá za vás strojový překlad domácí úkol?

Anotace:
Strojový překlad je "výkladní skříní" počítačového zpracování přirozeného jazyka. Narazíte při něm snad na všechny problémy, se kterými se počítačová lingvistika potýká. I pro tak složitý jazyk, jako je čeština, už jsou systémy strojového překladu řadu let k dispozici. Možná o ně občas při práci na internetu zavadíte, ale víte, jak se vlastně takový strojový překlad dělá? Za jakých okolností překládá perfektně a kdy udělá chybu?

Na přednášce se nejprve seznámíme s obtížemi strojového překladu z lingvistického hlediska. Stručně představíme frázový a syntaktický přístup k překladu, který se opírá o větný rozbor, a vzápětí si ukážeme, jak oba tyto přístupy snadno přivést do úzkých.

Ve druhé části přednášky se na frázový překlad podíváme detailněji. Objeví se i formální definice, dva tři vzorečky z pravděpodobnosti a prohledávání stavového prostoru hypotéz, což je variace na základní algoritmus z oboru umělé inteligence. Když tedy jedničku z domácího úkolu na angličtinu nedostanete, budete aspoň moct učiteli přesně vysvětlit, co se stalo.

Přednáška je zdarma a je určena učitelům informatiky na SŠ a jejich nadaným studentům a koná se v rámci pravidelních Exaktních pondělků na MFF UK.

Petr Jakubíček
www.robotomie.cz
Comments