JSI pro všechny‎ > ‎

JSI informuje, doporučuje ...


Webinář 12/10 - programování pro začátečníky

přidáno: , autor: Petr Naske

V pondělí 12. 10. v podvečer proběhne série webinářů určená kolegům, kteří by možná rádi výuku programování zkusili, ale potřebují předtím vědět víc. Cílem webinářů je vybavit účastníky tak, aby už jim k první hodině nic nechybělo.

Co vůbec od programování ve škole očekávat? Jak může programování ve škole vypadat, co může být výsledkem? Co se žáci při programování naučí? Co je na tom zajímá a baví? Na co se připravit, které nástroje použít, co s nimi dělat? Ti, kdo budou dávat pozor, dovedou večer pod vedenim lektorky naprogramovat drobnou, ale vlastní hru.

Webinář je online seminář: Přes prohlížeč se připojíte do virtuální místnosti, kde můžete živě sledovat lektora a jeho prezentaci a komunikovat s ostatními účastníky. Stačí tedy počítač s reproduktory či sluchátky připojený k internetu. K webináři se připojíte přes web akce krátce před jejím začátkem.

Program
16:00 Zahájení webinářové minikonference
16:05 Hanka Šandová: Spolupráce mezi předměty a programování ve Scratchi
16:30 Dan Lessner: Proč učit ve škole programování a informatiku
17:00 Vladimíra Pavlicová: Náměty na využití programování v různých předmětech a projektech
17:30 Markéta Jedličková: Využití robotiky ve výuce
18:00 Dan Lessner: Programování jako řešení problémů
18:20 Jarda Mašek: První hodina programování
19:00 Jiří Vaníček: Úlohy rozvíjející informatické myšlení
19:30 Hanka Šandová: Jak na Scratch
19:50 Martina Kupilíková: Naprogramuj si svoji vlastní hru
20:30 závěr

Anotace jednotlivých bloků a další podrobnosti naleznete na webu akce:
http://kisk.phil.muni.cz/cs/komunita/3653-codeweek-prvni-hodina-programovani-codeeu

CODEWEEK 2015

přidáno: 1. 10. 2015 13:11, autor: Petr Naske   [ aktualizováno 1. 10. 2015 13:37 ]

Jednota školských informatiků podporuje kampaň CODEWEEK 2015.
České aktivity kampaně jsou shrnuty na webu www.codeweek.cz, zde uvádíme hlavní aktivity

Aktualita průběžně upravována, stav ke dni 1. října 2015.

GEGfest Brno 2015 - 24. 10. 2015

přidáno: 1. 10. 2015 5:41, autor: Petr Naske

Informace pro Vás:

Komunita Google EDU Group ČR pořádá letos už druhou otevřenou konferenci o technologiích ve vzdělávání, tentokrát v Brně. Je to den plný přednášek, workshopů, neformálních setkání, výměny zkušeností, který připravují učitelé pro učitele. Přijďte se inspirovat a nabrat energii!
Více informací a registrace na www.gegfest.cz.

Soutěž Společně otevíráme data

přidáno: 22. 9. 2015 14:41, autor: Radek Šmíd

Fond Otakara Motejla spustil 3. ročník soutěže Společně otevíráme data oceňující nejlepší aplikace využívající otevřená data. Na vítěze čekají finanční odměny, chytré telefony nebo školení digitálního marketingu. Studenti navíc mohou vyhrát zvláštní cenu, spojenou s odměnou 10 000 Kč.
Hlásit se můžete do 31. 10.

Cílem soutěže je přispět k rozvoji a zkvalitnění služeb pro občany a zviditelnit společenský přínos a podnikatelský potenciál otevřených dat. Soutěžit mohou projekty, které využívají otevřená data či část použitých dat zveřejní v otevřených formátech. Letošní ročník se týká aplikací, jež byly vytvořeny či výrazně upgradovány v období listopad 2014 - říjen 2015. 

Pro přihlášení stačí vyplnit jednoduchý formulář. Více informací, včetně seznamu dostupných dat veřejné správy, najdete na webu souteže.

Generálním partnerem je CZ.NIC. Soutěžící mohou využít také technickou podporu partnerů soutěže, jimiž jsou Red Hat, ABRA Software, Microsoft, Huawei a Dobrý web.

Pro přihlášení stačí vyplnit jednoduchý formulář.

CODE CAMP 2015

přidáno: 17. 6. 2015 13:49, autor: Petr Naske

CODE CAMP 2015 - Staň se členem programátorské elity!

Praha, xPORT VŠE, 20. 7. - 13. 9. 2015

 

Code Camp tě zdarma za 8 týdnů posune v programování o 3 roky dopředu.

 

 • Velmi intenzivní letní kurz určený pro mladé talentované programátory.
 • Code Campu v hodnotě 69.000,- se díky podpoře partnerských firem bude moci ZDARMA zúčastnit jen 25 nejlepších zájemců z ČR, kteří projdou přijímacím řízením. 
 • Uzávěrka přihlášek je 20.6. 2015.
 • Výuka bude zaměřená na reálnou praxi a povedou ji špičkoví lektoři.
 • Letošní ročník je technologicky zaměřený na OOP, PHP, JavaScript a příslušné frameworky. Mezi tématy lekcí nebudou chybět různé aspekty vývoje software.
 • Kromě účasti na lekcích a plnění praktických úkolů budou účastníci v malých týmech pracovat na reálných projektech, které jim zadají a budou mentorovat partnerské firmy. 

Osnovu výuky a další informace najdeš na www.codecamp.cz a na Facebooku nebo twitteru.


Jdi do toho!


Chceš se na něco zeptat? Zavolej Katce Hronové na 605 446 697 nebo napiš na katka@codecamp.cz.

20. 3.: Soutěž Inforobotika

přidáno: 5. 3. 2015 8:31, autor: Janek Wagner

Třinecké gymnázium pořádá v pátek 20. března 2015 soutěž Inforobotika. Soutěžící budou psát test, který bude obsahovat otázky z učiva SŠ, tj. hardwaru, operačních systémů, grafiky aj. Součástí testu bude i jednoduchý výpočet, týkající se problematiky pixelů a DPI. Délka testování bude 30 minut a začátek testu bude v 10 hodin.

Příklady otázek:

Ubuntu je typ/distribuce operačního systému: A, Windows // B, Linux Současné notebooky mají pamět RAM o velikosti asi: A, 4 kB // B, 4 MB // C, 4 GB Desítkové číslo 55 odpovídá binárnímu: A, 101011 // B, 110111)

Podmínky:

 • přihlášky je možno podat do pondělí 16.3.2015 na mail: rene.brauner@gymtri.cz
 • do soutěže můžou být za jednu školu přihlášeni max. dva studenti, narození v září 1997 nebo mladší (kontrola dle občanského průkazu, řidičáku nebo pasu)
 • sdělte prosím, kolik osob dospělého doprovodu a kolik studentů se zúčastní za vaši školu
 • začátek testování NELZE změnit, kdo nebude přítomen v 10:00, nemůže soutěžit
 • akce se může zúčastnit i ten, kdo nebude psát test, ale chce předvést svůj model robota Lego

Ke stažení:

Leták  PDF JPG

Program:

9:30 – 10:00 – prezentace, občerstvení 10:00 – 10:30 – testování 10:30 – 11:15 – vyhodnocení testů, tisk diplomů 11:15 – (nesoutěžní) ukázka robotů Lego 11:30 – vyhlášení vítězů, ukončení soutěže Ceny i občerstvení jsou připraveny. Těšíme se na vaši účast!

Kontaktní osoba:

Mgr. René Brauner mail: rene.brauner@gymtri.cz tel: 558 99 66 23

Kde nás najdete:

Gymnázium Třinec Komenského 713 Mapa Nejbližší zastávky BUS: Terasa Styl, Terasa Kosmos, Lyžbice – obchodní dům VLAK: Třinec centrum

Soutěž Hledáme online vzdělávací materiály

přidáno: 20. 2. 2015 11:00, autor: Radek Šmíd

Rádi bychom Vás upozornili na soutěž, kterou aktuálně vyhlásila společnost EDUin v rámci Týdne otevřeného vzdělávání, který proběhne 9.-13.3.2015

Cílem soutěže je najít online vzdělávací materiál, který nejvíce zaujme (nejen vaše) děti! Vyberte si libovolnou soutěžní oblast a pokuste se nalézt volně dostupný vzdělávací materiál. Kolik takových materiálů se nám podaří společně nalézt? Alespoň jeden? Desítky? Stovky? Znáte i jiné zdroje, než je Youtube? Podělte se o ně s ostatními! Vytvořme tak zásobárnu, kterou se budeme moci inspirovat a vzdělávat se.

Soutěž probíhá od 18.2. do 3.3. 2015.

Podrobné informace naleznete ZDE.

Soutěží se o zážitkové ceny - např. vstup do  Techmania Science Centra v Plzni nebo den v českém Googlu!

Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice hostila ajťáky ze StudNETu

přidáno: 31. 1. 2015 23:13, autor: Petr Naske

Převzatá tisková zpráva. Jednota školských informatiků se podílela na propagaci akce.

29. ledna 2015, Pardubice - Do Pardubic se sjeli středoškolští studenti informatiky z celé republiky, aby se svými projekty bojovali v soutěži Czech StudNET Awards 2015. Do finále postoupilo pět projektů ve třech kategoriích. Soutěží v ní projekty založené na spolupráci s firmami, ale i takové, na kterých studenti pracují sami. „Chceme ukazovat příklady, kde spolupráce mezi firmami a studenty nese ovoce. Mezi středoškoláky však vznikají velmi kvalitní projekty, o kterých firmy vůbec nevědí. Soutěž bude pomáhat, aby se firmy i studenti vzájemně našli a byli si nápomocni,“ říká Jiří Formánek, ředitel soutěže.

Aby projekty měly šanci na úspěch, musel každý žák svůj projekt dobře odprezentovat. V porotě totiž seděli především zástupci z IT firem, kteří studentům nic nedarovali. Dali jim však spoustu praktických rad, jak projekty vylepšit a na čem ještě pracovat.

„Soutěž Czech StudNET Awards má pro studenty dva obrovské přínosy: 1. Možnost porovnat se s těmi nejlepšími, což je bude jistě motivovat k další práci na sobě. 2. Účast v soutěži pro ně bude zajímavým setkáním s tržním prostředím. Dostanou cennou zpětnou vazbu od zkušených podnikatelů a možná padne i nějaká nabídka práce či investice,“ říká Jiří Janků, šéf společnosti eBRÁNA, který byl členem poroty v kategorii Nová média - marketingové strategie.

Kromě prezentace a hodnocení projektů program doplnily přednášky z oblasti IT, kterých se ujali porotci. Na soutěž přijelo velké množství studentů, aby podpořili své favority. A jak to celé dopadlo? Kategorii Mobilní zařízení vyhráli gymnazisté Tomáš Koťara, David Novák, Šimon Appelt a Mikuláš Pokorný z gymnázií Havlíčkův Brod, Nad Alejí a Arabská s projektem sociální sítě Fameies. Kategorii Nová média – komunikační strategie vyhrál Jan Růžička ze SPŠE Ječná z Prahy s projektem ForexSchool a vítězství v kategorii Využití IT ve sféře businessu zůstalo v Pardubicích, zvítězil Josef Gajdůšek s projektem Trouba pro mikropájení ze soukromé Střední školy informatiky a ekonomie DELTA.

Záštitu nad 1. ročníkem StudNETu převzal prof., Ing. Simeon Karamazov, Dr., děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. „Naše fakulta dlouhodobě podporuje technické vzdělávání na středních a dnes již i základních školách. Myslím, že podpora nadaných žáků formou soutěže je jednou z vhodných forem“, uvádí děkan Karamazov.

Soutěž byla podpořena v rámci projektu POSPOLU - podpora spolupráce škol a firem se zaměřením na odborné vzdělávání v praxi, který realizuje MŠMT ve spolupráci s Národním ústavem pro vzdělávání. Soutěž byla zařazena jako aktivita volnočasových aktivit pro žáky v pilotáži modelů spolupráce škol a firem, kterou realizuje Střední školy informatiky a ekonomie DELTA ve spolupráci s vybranými zaměstnavateli v regionu a dalšími 2 školami. Projekt POSPOLU je financován z Evropského sociálního fondu a rozpočtu České republiky.

Odborná porota:

předseda:
- Ing. Jiří Formánek, ředitel DELTA software a soukromé Střední škola informatiky a ekonomie DELTA

členové:
- Ing. Pavel Bartoš, Ph.D., ředitel produkční divize Unicorn Systems,
- Jan Fridrich, Česká televize, grafik a designer programu ČT24,
- Filip Herudek, Microsoft Student Partner,
- Ing. Jiří Janků, výkonný ředitel eBRÁNA a spoluzakladatel pardubického GoUP! StartUp Home,
- Ing. Miroslav Macháček, Ph.D., Univerzita Pardubice,
- Mgr. Petr Naske, manažer projektu POSPOLU a předseda Jednoty školských informatiků,
- Aleš Nešetřil, designer STRV,
- Tomáš Novotný, spolumajitel PixelMate.cz.

Kontakty:
Ing. Jiří Formánek, ředitel soutěže, 605 330 520, jiri.formanek@delta-skola.cz
Ing. Michael Bažant, Ph.D., Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice, 466 037 224, michael.bazant@upce.cz
Ing. Hana Vaisová, vedoucí marketingového oddělení eBRÁNA, 775 721 248, vaisova@ebrana.cz

Webové stránky soutěže: www.studnet.czhttp://studnet.cz/novinky/10-vysledky-letosniho-studnetu/
Webové stránky projektu POSPOLU: www.projektpospolu.cz

PF 2015 aneb Česko hledá koordinátora pro digitální vzdělávání

přidáno: 30. 12. 2014 14:55, autor: Petr Naske   [ aktualizováno 30. 12. 2014 14:56 ]

Úspěšný nový rok přejeme všem příznivcům hledání rovnováhy v používání digitálních technologií ve škole i mimo školu.

Aktuálně upozorňujeme na výběrové řízení na MŠMT na obsazení pozice národního koordinátora pro digitální vzdělávání.
http://www.msmt.cz/ministerstvo/msmt-cr-vyhlasuje-vyberove-rizeni-na-obsazeni-pracovni-41

MŠMT ČR VYHLAŠUJE VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA OBSAZENÍ PRACOVNÍ POZICE NÁRODNÍ KOORDINÁTOR PRO DIGITÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ


Náplň práce:
 • koordinace aktivit stanovených Strategií digitálního vzdělávání (SDV): příprava akčních plánů realizace SDV, zajištění realizace aktivit SDV spadajících do interní činnosti MŠMT, příprava metodických doporučení pro školy, školská zařízení, zřizovatele škol a další aktéry zapojené do realizace aktivit SDV
 • příprava podkladů pro výzvy k předkládání projektů, na základě akčních plánů, pro Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) a komplementárních výzev integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Příprava struktury projektové podpory škol, spolupráce na dlouhodobém plánu výzev, metodických výkladů a dalších podkladů
 • monitorování, vyhodnocování a aktualizace Strategie digitálního vzdělávání. Řešení problémů při realizaci strategie, návrhy opatření v kritických situacích. Sestavení každoroční zprávy o průběžném vyhodnocení plnění Strategie digitálního vzdělávání za uplynulý kalendářní rok pro jednání vlády ČR
 • účast na dohlídkách na projektech: dohled nad kvalitou výstupů realizovaných projektů a poskytování zpětné vazby a metodických doporučení pro realizátory projektu a pro řídící orgán OP VVV. Spolupráce na evaluaci podpory digitálního vzdělávání z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a OP VVV. Příprava podkladů pro analytické a výroční zprávy OP VVV v oblasti podpory digitálního vzdělávání
 • tvorba celostátních koncepcí rozvoje digitálních technologií ve vzdělávání, zastupování a prezentování ČR na mezinárodních konferencích a setkáních k této problematice. Informační činnost, koordinace příprav konferencí a seminářů v oblasti realizace Strategie digitálního vzdělávání a dalších aktivit podporujících digitalizaci vzdělávání. Spolupráce na publicitě OP VVV.
 • zajištění a koordinace spolupráce zainteresovaných útvarů MŠMT, OPŘO, expertů, zástupců dalších resortů a pracovních skupin zapojených do realizace digitálního vzdělávání v resortním i meziresortním rozsahu
 • koordinace metodického vedení krajských ICT metodiků a ICT metodiků škol a školských zařízení
 • reporting o jednáních a důsledné vedení dokumentace. Činnost dle pokynů nadřízeného

Požadujeme:
 • VŠ vzdělání
 • znalost strategického plánování a řízení
 • znalost využití digitálních technologií ve vzdělávání
 • přehled o současné situaci v ČR a ve světě v oblasti digitálního vzdělávání
 • praxe min. 3 roky: přímá zkušenost s metodickým vedením škol v oblasti digitálního vzdělávání, nebo obdobná
 • leadership, komunikativnost, týmovou práci, spolehlivost
 • využití digitálních technologií pro vedení týmů expertů-konzultantů
 • předpokladem uchazeče je, že aktivně zaujímá protikorupční postoje, řídí se etickými zásadami při výkonu práce, aktivně propaguje jednání odmítající korupci
 • velmi dobrou znalost MS Office (Word, Excel, PowerPoint. Outlook)
 • trestní bezúhonnost

Výhodou:
 • zkušenosti s evaluací projektů
 • zkušenost s koordinací a řízením projektů podpořených z ESF nebo ERDF
 • znalost prostředí státní správy
 • samostatnost, schopnost řešení problémů, iniciativa
 • znalost anglického jazyka na komunikativní rovni (alespoň B2)
 • komunikační a prezentační schopnosti
 • pečlivost a flexibilita, týmový duch
 • odolnost vůči stresu a vysoké pracovní nasazení
 • ochota cestovat
 • zkušenosti s vedením týmu
Nabízíme:
 • plný pracovní úvazek
 • pracovní poměr na dobu určitou do 30. 6. 2015 s potenciální možností prodloužení
 • prohloubení pracovních zkušeností v oblasti digitálního vzdělávání a strukturálních fondů EU
 • zajímavou a kreativní práci v příjemném pracovním prostředí, možnost seberealizace
 • zodpovědnou práci – možnost osobního rozvoje
 • zaměstnanecké benefity (5 týdnů dovolené, pružná pracovní doba)
 • možnost jazykového a dalšího vzdělávání
 • motivační finanční ohodnocení dle výkonu
 • energický kolektiv spolupracovníků

Další informace:
 • předpokládaný nástup: 1. února 2015
 • pracoviště v centru Prahy
 • platové zařazení podle nařízení vlády č. 564/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů

MOTIVAČNÍ DOPIS SE STRUKTUROVANÝM ŽIVOTOPISEM (vč. uvedení tel. čísla a e-mailové adresy) ZASÍLEJTE ZDE NEJPOZDĚJI DO 12. LEDNA 2015.

Zasláním životopisu uchazeč o vyhlášenou pracovní pozici uděluje souhlas se zpracováním poskytnutých osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, pro účely příslušného výběrového řízení.

Uchazeč zasláním přihlášky do výběrového řízení stvrzuje, že si není vědom osobních ani profesních vazeb, které by při vykonávání činnosti v pozici, o kterou se uchází, znamenaly střet zájmů.

V případě dalších dotazů se obracejte na Mgr. Moniku Hlaváčkovou, tel: 234 811 812.

Vyzýváme k účasti na Hour of CODE 2014

přidáno: 9. 12. 2014 23:39, autor: Petr Naske

Děkujeme MŠMT za vydání tiskové zprávy k tématu

Upozorňujeme na aktuální vydání NEWSLETTERU Jednoty JSI, který vyšel v úterý 9. prosince. K odběru newsletteru je možné se přihlásit na stránce http://newsletter-jsi.blogspot.cz/2014/12/listopad-prosinec-2014-12.htmlZnění tiskové zprávy k Hour of CODE.
Sto milionů žáků z celého světa si v týdnu od 8. do 14. prosince na vlastní kůži vyzkouší programovat. Cílem kampaně Hodina kódu (Hour of Code, hourofcode.com) je posílení programování a informatiky ve všeobecném vzdělávání. Její organizátoři, americká nevládní nezisková organizace Code.org, proto připravili nabídku interaktivních výukových materiálů, které i naprosté začátečníky hravou formou seznámí s potřebnými základy. Programování rozvíjí schopnost řešení problémů a zároveň otevírá nečekané možnosti tvůrčího vyjádření. Loňská zkušenost ukazuje, že tato kombinace je pro žáky velmi motivující.

Dosud se zaregistrovalo na 41 tisíc akcí ze 165 zemí (http://hourofcode.com/cz/events/all). Za Českou republiku se přihlásilo už 68 škol (http://hourofcode.com/cz/events/all/cz) a stále přibývají další. K účasti stačí učebna s počítači a žáky, a hodina času. Nabízené materiály (http://code.org/learnnevyžadují předběžné znalosti žáků ani učitelů. Žáci se sami či ve dvojicích propracovávají posloupností stále náročnějších úloh a přitom si osvojují základy informatiky spolu se schopností systematického řešení problémů. Didaktická kvalita materiálů odpovídá špičce současných možností. Organizátoři Hodiny kódu vycházejí ze zkušenosti, že základy informatiky si dokáže osvojit každý žák základní školy.

MŠMT iniciativu Hodina kódu vítá a doporučuje českým školám účast na této aktivitě. V nedávné době schválená Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020 (http://bit.ly/DigiStrategieUsneseni) si klade za jeden z hlavních cílů právě rozvoj informatického myšlení (http://ucime-informatiku.blogspot.cz/2014/09/informaticke-mysleni.html) žáků, k čemuž je programování skvělým nástrojem. MŠMT počítá s řadou opatření, díky nimž se i základy programování stanou přirozenou součástí školní výuky.

Evropská komise varuje, že v nejbližších letech bude v Evropě chybět 900 000 IT profesionálů(http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/grand-coalition-digital-jobs-0). Informatika tedy skýtá zajímavé perspektivy. Žáci se díky ní stávají nejen znalými uživateli digitálních technologií, ale i jejich tvůrci. Programování ve školách podporuje např. zakladatel Microsoftu Bill Gates, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, nebo prezident USA Barack Obama (https://www.youtube.com/watch?v=6XvmhE1J9PY).

Hodinu kódu dále podporují Jednota školských informatiků (http://www.jsi.cz/), mezinárodní soutěž Bobřík informatiky (http://www.ibobr.cz/), tradiční přehlídky prací žáků s programováním a designem online aplikací Junior Internet (http://www.juniorinternet.cz) a Junior Erb, a Národní centrum bezpečnějšího internetu (http://www.ncbi.cz/).

K podpoře této kampaně se přidali partneři (http://code.org/about/partners) jako Google, Apple, Microsoft, Facebook, Khan Academy, CSTA (americká obdoba Jednoty školských informatiků) a mnoho dalších. Dosud si Hodinu kódu vyzkoušelo přes 50 milionů žáků z celého světa a kampaň se rychle zařadila mezi největší kampaně na podporu vzdělávání vůbec. Kromě samotné Hodiny kódu pracuje Code.org také na vzdělávání učitelů a podporuje zavádění potřebné legislativy.

1-10 of 166