JSI pro všechny‎ > ‎

JSI informuje, doporučuje ...


CODE CAMP 2015

přidáno: 17. 6. 2015 13:49, autor: Petr Naske

CODE CAMP 2015 - Staň se členem programátorské elity!

Praha, xPORT VŠE, 20. 7. - 13. 9. 2015

 

Code Camp tě zdarma za 8 týdnů posune v programování o 3 roky dopředu.

 

 • Velmi intenzivní letní kurz určený pro mladé talentované programátory.
 • Code Campu v hodnotě 69.000,- se díky podpoře partnerských firem bude moci ZDARMA zúčastnit jen 25 nejlepších zájemců z ČR, kteří projdou přijímacím řízením. 
 • Uzávěrka přihlášek je 20.6. 2015.
 • Výuka bude zaměřená na reálnou praxi a povedou ji špičkoví lektoři.
 • Letošní ročník je technologicky zaměřený na OOP, PHP, JavaScript a příslušné frameworky. Mezi tématy lekcí nebudou chybět různé aspekty vývoje software.
 • Kromě účasti na lekcích a plnění praktických úkolů budou účastníci v malých týmech pracovat na reálných projektech, které jim zadají a budou mentorovat partnerské firmy. 

Osnovu výuky a další informace najdeš na www.codecamp.cz a na Facebooku nebo twitteru.


Jdi do toho!


Chceš se na něco zeptat? Zavolej Katce Hronové na 605 446 697 nebo napiš na katka@codecamp.cz.

20. 3.: Soutěž Inforobotika

přidáno: 5. 3. 2015 8:31, autor: Janek Wagner

Třinecké gymnázium pořádá v pátek 20. března 2015 soutěž Inforobotika. Soutěžící budou psát test, který bude obsahovat otázky z učiva SŠ, tj. hardwaru, operačních systémů, grafiky aj. Součástí testu bude i jednoduchý výpočet, týkající se problematiky pixelů a DPI. Délka testování bude 30 minut a začátek testu bude v 10 hodin.

Příklady otázek:

Ubuntu je typ/distribuce operačního systému: A, Windows // B, Linux Současné notebooky mají pamět RAM o velikosti asi: A, 4 kB // B, 4 MB // C, 4 GB Desítkové číslo 55 odpovídá binárnímu: A, 101011 // B, 110111)

Podmínky:

 • přihlášky je možno podat do pondělí 16.3.2015 na mail: rene.brauner@gymtri.cz
 • do soutěže můžou být za jednu školu přihlášeni max. dva studenti, narození v září 1997 nebo mladší (kontrola dle občanského průkazu, řidičáku nebo pasu)
 • sdělte prosím, kolik osob dospělého doprovodu a kolik studentů se zúčastní za vaši školu
 • začátek testování NELZE změnit, kdo nebude přítomen v 10:00, nemůže soutěžit
 • akce se může zúčastnit i ten, kdo nebude psát test, ale chce předvést svůj model robota Lego

Ke stažení:

Leták  PDF JPG

Program:

9:30 – 10:00 – prezentace, občerstvení 10:00 – 10:30 – testování 10:30 – 11:15 – vyhodnocení testů, tisk diplomů 11:15 – (nesoutěžní) ukázka robotů Lego 11:30 – vyhlášení vítězů, ukončení soutěže Ceny i občerstvení jsou připraveny. Těšíme se na vaši účast!

Kontaktní osoba:

Mgr. René Brauner mail: rene.brauner@gymtri.cz tel: 558 99 66 23

Kde nás najdete:

Gymnázium Třinec Komenského 713 Mapa Nejbližší zastávky BUS: Terasa Styl, Terasa Kosmos, Lyžbice – obchodní dům VLAK: Třinec centrum

Soutěž Hledáme online vzdělávací materiály

přidáno: 20. 2. 2015 11:00, autor: Radek Šmíd

Rádi bychom Vás upozornili na soutěž, kterou aktuálně vyhlásila společnost EDUin v rámci Týdne otevřeného vzdělávání, který proběhne 9.-13.3.2015

Cílem soutěže je najít online vzdělávací materiál, který nejvíce zaujme (nejen vaše) děti! Vyberte si libovolnou soutěžní oblast a pokuste se nalézt volně dostupný vzdělávací materiál. Kolik takových materiálů se nám podaří společně nalézt? Alespoň jeden? Desítky? Stovky? Znáte i jiné zdroje, než je Youtube? Podělte se o ně s ostatními! Vytvořme tak zásobárnu, kterou se budeme moci inspirovat a vzdělávat se.

Soutěž probíhá od 18.2. do 3.3. 2015.

Podrobné informace naleznete ZDE.

Soutěží se o zážitkové ceny - např. vstup do  Techmania Science Centra v Plzni nebo den v českém Googlu!

Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice hostila ajťáky ze StudNETu

přidáno: 31. 1. 2015 23:13, autor: Petr Naske

Převzatá tisková zpráva. Jednota školských informatiků se podílela na propagaci akce.

29. ledna 2015, Pardubice - Do Pardubic se sjeli středoškolští studenti informatiky z celé republiky, aby se svými projekty bojovali v soutěži Czech StudNET Awards 2015. Do finále postoupilo pět projektů ve třech kategoriích. Soutěží v ní projekty založené na spolupráci s firmami, ale i takové, na kterých studenti pracují sami. „Chceme ukazovat příklady, kde spolupráce mezi firmami a studenty nese ovoce. Mezi středoškoláky však vznikají velmi kvalitní projekty, o kterých firmy vůbec nevědí. Soutěž bude pomáhat, aby se firmy i studenti vzájemně našli a byli si nápomocni,“ říká Jiří Formánek, ředitel soutěže.

Aby projekty měly šanci na úspěch, musel každý žák svůj projekt dobře odprezentovat. V porotě totiž seděli především zástupci z IT firem, kteří studentům nic nedarovali. Dali jim však spoustu praktických rad, jak projekty vylepšit a na čem ještě pracovat.

„Soutěž Czech StudNET Awards má pro studenty dva obrovské přínosy: 1. Možnost porovnat se s těmi nejlepšími, což je bude jistě motivovat k další práci na sobě. 2. Účast v soutěži pro ně bude zajímavým setkáním s tržním prostředím. Dostanou cennou zpětnou vazbu od zkušených podnikatelů a možná padne i nějaká nabídka práce či investice,“ říká Jiří Janků, šéf společnosti eBRÁNA, který byl členem poroty v kategorii Nová média - marketingové strategie.

Kromě prezentace a hodnocení projektů program doplnily přednášky z oblasti IT, kterých se ujali porotci. Na soutěž přijelo velké množství studentů, aby podpořili své favority. A jak to celé dopadlo? Kategorii Mobilní zařízení vyhráli gymnazisté Tomáš Koťara, David Novák, Šimon Appelt a Mikuláš Pokorný z gymnázií Havlíčkův Brod, Nad Alejí a Arabská s projektem sociální sítě Fameies. Kategorii Nová média – komunikační strategie vyhrál Jan Růžička ze SPŠE Ječná z Prahy s projektem ForexSchool a vítězství v kategorii Využití IT ve sféře businessu zůstalo v Pardubicích, zvítězil Josef Gajdůšek s projektem Trouba pro mikropájení ze soukromé Střední školy informatiky a ekonomie DELTA.

Záštitu nad 1. ročníkem StudNETu převzal prof., Ing. Simeon Karamazov, Dr., děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. „Naše fakulta dlouhodobě podporuje technické vzdělávání na středních a dnes již i základních školách. Myslím, že podpora nadaných žáků formou soutěže je jednou z vhodných forem“, uvádí děkan Karamazov.

Soutěž byla podpořena v rámci projektu POSPOLU - podpora spolupráce škol a firem se zaměřením na odborné vzdělávání v praxi, který realizuje MŠMT ve spolupráci s Národním ústavem pro vzdělávání. Soutěž byla zařazena jako aktivita volnočasových aktivit pro žáky v pilotáži modelů spolupráce škol a firem, kterou realizuje Střední školy informatiky a ekonomie DELTA ve spolupráci s vybranými zaměstnavateli v regionu a dalšími 2 školami. Projekt POSPOLU je financován z Evropského sociálního fondu a rozpočtu České republiky.

Odborná porota:

předseda:
- Ing. Jiří Formánek, ředitel DELTA software a soukromé Střední škola informatiky a ekonomie DELTA

členové:
- Ing. Pavel Bartoš, Ph.D., ředitel produkční divize Unicorn Systems,
- Jan Fridrich, Česká televize, grafik a designer programu ČT24,
- Filip Herudek, Microsoft Student Partner,
- Ing. Jiří Janků, výkonný ředitel eBRÁNA a spoluzakladatel pardubického GoUP! StartUp Home,
- Ing. Miroslav Macháček, Ph.D., Univerzita Pardubice,
- Mgr. Petr Naske, manažer projektu POSPOLU a předseda Jednoty školských informatiků,
- Aleš Nešetřil, designer STRV,
- Tomáš Novotný, spolumajitel PixelMate.cz.

Kontakty:
Ing. Jiří Formánek, ředitel soutěže, 605 330 520, jiri.formanek@delta-skola.cz
Ing. Michael Bažant, Ph.D., Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice, 466 037 224, michael.bazant@upce.cz
Ing. Hana Vaisová, vedoucí marketingového oddělení eBRÁNA, 775 721 248, vaisova@ebrana.cz

Webové stránky soutěže: www.studnet.czhttp://studnet.cz/novinky/10-vysledky-letosniho-studnetu/
Webové stránky projektu POSPOLU: www.projektpospolu.cz

PF 2015 aneb Česko hledá koordinátora pro digitální vzdělávání

přidáno: 30. 12. 2014 14:55, autor: Petr Naske   [ aktualizováno 30. 12. 2014 14:56 ]

Úspěšný nový rok přejeme všem příznivcům hledání rovnováhy v používání digitálních technologií ve škole i mimo školu.

Aktuálně upozorňujeme na výběrové řízení na MŠMT na obsazení pozice národního koordinátora pro digitální vzdělávání.
http://www.msmt.cz/ministerstvo/msmt-cr-vyhlasuje-vyberove-rizeni-na-obsazeni-pracovni-41

MŠMT ČR VYHLAŠUJE VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA OBSAZENÍ PRACOVNÍ POZICE NÁRODNÍ KOORDINÁTOR PRO DIGITÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ


Náplň práce:
 • koordinace aktivit stanovených Strategií digitálního vzdělávání (SDV): příprava akčních plánů realizace SDV, zajištění realizace aktivit SDV spadajících do interní činnosti MŠMT, příprava metodických doporučení pro školy, školská zařízení, zřizovatele škol a další aktéry zapojené do realizace aktivit SDV
 • příprava podkladů pro výzvy k předkládání projektů, na základě akčních plánů, pro Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) a komplementárních výzev integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Příprava struktury projektové podpory škol, spolupráce na dlouhodobém plánu výzev, metodických výkladů a dalších podkladů
 • monitorování, vyhodnocování a aktualizace Strategie digitálního vzdělávání. Řešení problémů při realizaci strategie, návrhy opatření v kritických situacích. Sestavení každoroční zprávy o průběžném vyhodnocení plnění Strategie digitálního vzdělávání za uplynulý kalendářní rok pro jednání vlády ČR
 • účast na dohlídkách na projektech: dohled nad kvalitou výstupů realizovaných projektů a poskytování zpětné vazby a metodických doporučení pro realizátory projektu a pro řídící orgán OP VVV. Spolupráce na evaluaci podpory digitálního vzdělávání z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a OP VVV. Příprava podkladů pro analytické a výroční zprávy OP VVV v oblasti podpory digitálního vzdělávání
 • tvorba celostátních koncepcí rozvoje digitálních technologií ve vzdělávání, zastupování a prezentování ČR na mezinárodních konferencích a setkáních k této problematice. Informační činnost, koordinace příprav konferencí a seminářů v oblasti realizace Strategie digitálního vzdělávání a dalších aktivit podporujících digitalizaci vzdělávání. Spolupráce na publicitě OP VVV.
 • zajištění a koordinace spolupráce zainteresovaných útvarů MŠMT, OPŘO, expertů, zástupců dalších resortů a pracovních skupin zapojených do realizace digitálního vzdělávání v resortním i meziresortním rozsahu
 • koordinace metodického vedení krajských ICT metodiků a ICT metodiků škol a školských zařízení
 • reporting o jednáních a důsledné vedení dokumentace. Činnost dle pokynů nadřízeného

Požadujeme:
 • VŠ vzdělání
 • znalost strategického plánování a řízení
 • znalost využití digitálních technologií ve vzdělávání
 • přehled o současné situaci v ČR a ve světě v oblasti digitálního vzdělávání
 • praxe min. 3 roky: přímá zkušenost s metodickým vedením škol v oblasti digitálního vzdělávání, nebo obdobná
 • leadership, komunikativnost, týmovou práci, spolehlivost
 • využití digitálních technologií pro vedení týmů expertů-konzultantů
 • předpokladem uchazeče je, že aktivně zaujímá protikorupční postoje, řídí se etickými zásadami při výkonu práce, aktivně propaguje jednání odmítající korupci
 • velmi dobrou znalost MS Office (Word, Excel, PowerPoint. Outlook)
 • trestní bezúhonnost

Výhodou:
 • zkušenosti s evaluací projektů
 • zkušenost s koordinací a řízením projektů podpořených z ESF nebo ERDF
 • znalost prostředí státní správy
 • samostatnost, schopnost řešení problémů, iniciativa
 • znalost anglického jazyka na komunikativní rovni (alespoň B2)
 • komunikační a prezentační schopnosti
 • pečlivost a flexibilita, týmový duch
 • odolnost vůči stresu a vysoké pracovní nasazení
 • ochota cestovat
 • zkušenosti s vedením týmu
Nabízíme:
 • plný pracovní úvazek
 • pracovní poměr na dobu určitou do 30. 6. 2015 s potenciální možností prodloužení
 • prohloubení pracovních zkušeností v oblasti digitálního vzdělávání a strukturálních fondů EU
 • zajímavou a kreativní práci v příjemném pracovním prostředí, možnost seberealizace
 • zodpovědnou práci – možnost osobního rozvoje
 • zaměstnanecké benefity (5 týdnů dovolené, pružná pracovní doba)
 • možnost jazykového a dalšího vzdělávání
 • motivační finanční ohodnocení dle výkonu
 • energický kolektiv spolupracovníků

Další informace:
 • předpokládaný nástup: 1. února 2015
 • pracoviště v centru Prahy
 • platové zařazení podle nařízení vlády č. 564/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů

MOTIVAČNÍ DOPIS SE STRUKTUROVANÝM ŽIVOTOPISEM (vč. uvedení tel. čísla a e-mailové adresy) ZASÍLEJTE ZDE NEJPOZDĚJI DO 12. LEDNA 2015.

Zasláním životopisu uchazeč o vyhlášenou pracovní pozici uděluje souhlas se zpracováním poskytnutých osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, pro účely příslušného výběrového řízení.

Uchazeč zasláním přihlášky do výběrového řízení stvrzuje, že si není vědom osobních ani profesních vazeb, které by při vykonávání činnosti v pozici, o kterou se uchází, znamenaly střet zájmů.

V případě dalších dotazů se obracejte na Mgr. Moniku Hlaváčkovou, tel: 234 811 812.

Vyzýváme k účasti na Hour of CODE 2014

přidáno: 9. 12. 2014 23:39, autor: Petr Naske

Děkujeme MŠMT za vydání tiskové zprávy k tématu

Upozorňujeme na aktuální vydání NEWSLETTERU Jednoty JSI, který vyšel v úterý 9. prosince. K odběru newsletteru je možné se přihlásit na stránce http://newsletter-jsi.blogspot.cz/2014/12/listopad-prosinec-2014-12.html



Znění tiskové zprávy k Hour of CODE.
Sto milionů žáků z celého světa si v týdnu od 8. do 14. prosince na vlastní kůži vyzkouší programovat. Cílem kampaně Hodina kódu (Hour of Code, hourofcode.com) je posílení programování a informatiky ve všeobecném vzdělávání. Její organizátoři, americká nevládní nezisková organizace Code.org, proto připravili nabídku interaktivních výukových materiálů, které i naprosté začátečníky hravou formou seznámí s potřebnými základy. Programování rozvíjí schopnost řešení problémů a zároveň otevírá nečekané možnosti tvůrčího vyjádření. Loňská zkušenost ukazuje, že tato kombinace je pro žáky velmi motivující.

Dosud se zaregistrovalo na 41 tisíc akcí ze 165 zemí (http://hourofcode.com/cz/events/all). Za Českou republiku se přihlásilo už 68 škol (http://hourofcode.com/cz/events/all/cz) a stále přibývají další. K účasti stačí učebna s počítači a žáky, a hodina času. Nabízené materiály (http://code.org/learnnevyžadují předběžné znalosti žáků ani učitelů. Žáci se sami či ve dvojicích propracovávají posloupností stále náročnějších úloh a přitom si osvojují základy informatiky spolu se schopností systematického řešení problémů. Didaktická kvalita materiálů odpovídá špičce současných možností. Organizátoři Hodiny kódu vycházejí ze zkušenosti, že základy informatiky si dokáže osvojit každý žák základní školy.

MŠMT iniciativu Hodina kódu vítá a doporučuje českým školám účast na této aktivitě. V nedávné době schválená Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020 (http://bit.ly/DigiStrategieUsneseni) si klade za jeden z hlavních cílů právě rozvoj informatického myšlení (http://ucime-informatiku.blogspot.cz/2014/09/informaticke-mysleni.html) žáků, k čemuž je programování skvělým nástrojem. MŠMT počítá s řadou opatření, díky nimž se i základy programování stanou přirozenou součástí školní výuky.

Evropská komise varuje, že v nejbližších letech bude v Evropě chybět 900 000 IT profesionálů(http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/grand-coalition-digital-jobs-0). Informatika tedy skýtá zajímavé perspektivy. Žáci se díky ní stávají nejen znalými uživateli digitálních technologií, ale i jejich tvůrci. Programování ve školách podporuje např. zakladatel Microsoftu Bill Gates, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, nebo prezident USA Barack Obama (https://www.youtube.com/watch?v=6XvmhE1J9PY).

Hodinu kódu dále podporují Jednota školských informatiků (http://www.jsi.cz/), mezinárodní soutěž Bobřík informatiky (http://www.ibobr.cz/), tradiční přehlídky prací žáků s programováním a designem online aplikací Junior Internet (http://www.juniorinternet.cz) a Junior Erb, a Národní centrum bezpečnějšího internetu (http://www.ncbi.cz/).

K podpoře této kampaně se přidali partneři (http://code.org/about/partners) jako Google, Apple, Microsoft, Facebook, Khan Academy, CSTA (americká obdoba Jednoty školských informatiků) a mnoho dalších. Dosud si Hodinu kódu vyzkoušelo přes 50 milionů žáků z celého světa a kampaň se rychle zařadila mezi největší kampaně na podporu vzdělávání vůbec. Kromě samotné Hodiny kódu pracuje Code.org také na vzdělávání učitelů a podporuje zavádění potřebné legislativy.

Výzva ICT průmyslu k plnění programových priorit vlády České republiky

přidáno: 4. 11. 2014 14:29, autor: Petr Naske

Pod koordinací ICT unie byla sepsána 28. září 2014 výzva sdružení a asociací působící v oboru informačních a komunikačních technologií (ICT), které vyzvaly premiéra a členy vlády, aby koaliční kabinet začal konkrétně uskutečňovat priority, ke kterým se zavázal ve svém programovém prohlášení. Ty jsou v zájmu občanů i efektivní správy země. Jde především o efektivní využití ICT ve veřejném sektoru a rozvoj internetové ekonomiky v České republice.


Jednota školských informatiků se rozhodnutím výboru 2. listopadu přidala mezi signatáře této výzvy.

Asociace.BIZ - Asociace dodavatelů internetových řešení
Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí
Asociace provozovatelů mobilních sítí
CACIO
Česká asociace elektronických komunikací
Česká asociace telekomunikací
Česká bankovní asociace
Česká pobočka AFCEA
Česká společnost pro systémovou integraci
Český institut manažerů informační bezpečnosti - ČIMIB
Český svaz průmyslu ochrany osobních údajů
Hospodářská komora ČR
ICT UNIE
Jednota školských informatiků
Platforma pro internetovou ekonomiku
Sdružení pro internetový rozvoj
Svaz průmyslu a dopravy ČR

DIDINFO 2015 – 21. ročník mezinárodní konference o vyučování informatiky

přidáno: 2. 11. 2014 3:46, autor: Pavel Pešat   [ aktualizováno 2. 11. 2014 3:59 ]

Nejvýznamnější slovenská konference o vyučování informatiky na všech stupních škol DIDINFO 2015 se koná ve dnech 15.–17. dubna 2015 v Banské Bystrici, viz http://didinfo.umb.sk/show/page/year/2015/docId/162/locale/sk

Na DIDINFU všichni naleznou témata blízká svému vlastnímu odbornému informatickému zaměření. DIDINFO je příležitostí prezentovat své výsledky a publikovat v recenzovaném sborníku zahraniční odborné konference, což ocení zejména mladí doktorandi.

Témata konference:
 • informatika a informatická výchova na základních středních školách,
 • programování v informatickém vzdělávání,
 • přínos informatiky k rozvoji dovedností pro 21. století,
 • základy informatického myšlení v predškolním věku,
 • pedagogický výzkum: metody, výsledky a perspektivy,
 • mobilní technologie ve výuce informatiky.
Náklady na konferenci jsou takřka lidové, vložné pro učitele v řádu desítek eur bude upřesněno na webu konference. Výhodou jsou blízké konferenční jazyky - slovenština a čeština, takže jazyková bariéra nehrozí. Bohužel však konference není (a zřejmě ani do dubna 2015 nebude) akreditována v systému DVPP.

JSI by ráda podpořila účast svých členů a příznivců a proto bude organizovat společnou expedici – přepravu účastníků autem/minibusem po trase Liberec, Praha, Brno, Olomouc, Žilina... s možností nástupu na trase, případně All-in-One úhradu nákladů na konferenci v CZK formou „konferenčního balíčku“ JSI (bude-li dostatek zájemců). 

Zájemci, kontaktujte přímo mne na adrese pavel.pesat zavinac gmail.com. Těším se na viděnou na DIDINFU 2015.

Učebna Google je členům k dispozici

přidáno: 16. 8. 2014 5:07, autor: Janek Wagner

Nová služba Google s názvem Učebna je nyní k dispozici v české verzi pro uživatele Google Apps pro vzdělávání, tedy pro školy všeho druhu. Členové JSI ji mají nyní spuštěnu pro testování: zkuste adresu classroom.google.com/welcome.


Odysea mysli - soutěž týmů v kreativním řešení úloh

přidáno: 24. 5. 2014 3:53, autor: Radek Šmíd

Soutěž je dlouhodobá, určena pro děti, žáky a studenty všech věkových kategorií od MŠ až po VŠ, jedinou podmínkou je trenér starší 18 let, ne nutně učitel, a podpora školy.
Členové týmů využívají svou tvořivost k řešení úloh, které jsou různě zaměřeny, od konstruování strojních zařízení až po prezentování jejich vlastních interpretací literárních děl. Své řešení mohou prezentovat na celostátní nebo celosvětové úrovni této soutěže. V programu jsou zapojeny tisíce týmů z více než 30 zemí z celého světa.
7.6. je možné absolvovat školení trenérů, samotná soutěž proběhne v příštím školním roce, v září budou zveřejněny dlouhodobé úlohy a národní kolo bude v březnu.
Více na webových stránkách http://om.cvut.cz, nebo v přiloženém letáčku.

1-10 of 162