JSI pro všechny‎ > ‎

JSI informuje, doporučuje ...


Úvodní příručka pro Microsoft OneDrive

přidáno: 7. 11. 2017 4:07, autor: Janek Wagner

Začali jste ve škole používat online datové úložiště Microsoft OneDrive nebo o něm uvažujete? Pak se vám bude hodit úvodní příručka!

Výroční konference Digitální Česko: 4.0 na jedničku

přidáno: 1. 11. 2017 9:19, autor: Janek Wagner   [ aktualizováno 1. 11. 2017 9:20 ]

Česká národní koalice pro digitální pracovní místa slaví první narozeniny a u této příležitosti srdečně zveme na výroční konferenci nazvanou Digitální Česko: 4.0 na jedničku. Akce proběhne ve středu 22. listopadu 2017 od 13 hodin v prostorech firmy Microsoft, Vyskočilova 5, Praha 4. 

Přijďte zjistit, jak se proměnila digitální gramotnost za poslední rok, jak technologie ovlivňují vzdělávání nebo jak vypadá digi vzdělávání od MŠ po VŠ. Svou účast prosím potvrďte skrze online registrační formulář

Národní kolo informatické soutěže pro žáky základních a středních škol slaví 10. ročník

přidáno: 31. 10. 2017 9:17, autor: Janek Wagner

Pod sloganem „Zapoj hlavu“ proběhne v listopadu na školách po celé republice soutěž Bobřík informatiky. Soutěž otestuje schopnosti žáků základních a středních škol řešit otázky z oblasti algoritmizace, porozumění informacím, optimalizace a z dalších informatických témat. Soutěž sleduje naplnění jednoho z cílů vládní Strategie digitálního vzdělávání a umožňuje testovat chystaný nový vzdělávací obsah školního předmětu informatika. Kvůli velkému množství zúčastněných muselo být soutěžení letos rozloženo do dvou listopadových týdnů.

Nutnost změny zaměření školního předmětu informatika od klikání, prohlížení internetu a kancelářských prací směrem k porozumění světu počítačů, k robotice, programování a tvořivé práci s digitálními technologiemi vedla pedagogy z katedry informatiky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity k vytvoření soutěže Bobřík informatiky. V jejím rámci mohou vyvíjet nové školské kurikulum a popularizovat informatiku nejen jako bránu k dnes tolik žádanému technickému vzdělání, ale také jako součást všeobecného vzdělání člověka 21. století.

Soutěž je určena žákům od čtvrtých tříd základních škol až po maturitní ročníky středních škol. Probíhá formou on-line testů v počítačových učebnách ve školách. Během 40 minut žáci odpovídají na 15 situačních otázek z oblasti informatiky. Žáci při soutěži například sestavují program pro robotické vozítko, kódují či dešifrují zprávy, hledají nejkratší cesty, posuzují informace skryté v diagramech a odpovídají i na otázky týkající se autorských práv a elektronické bezpečnosti. Otázky jsou úměrné věku žáka, v soutěži tak najdeme např. i programovací úlohy pro čtvrťáčky.

Jako přípravu na soutěž mohou školy celoročně využívat archiv soutěžních otázek z minulých 9 ročníků. Tím je umožněno, aby se tyto úlohy staly součástí běžné školní výuky. Ti učitelé, kteří na tento způsob práce přistoupili, tak budou lépe a dříve připraveni na nové rámcové vzdělávací programy, které budou oblast informatického myšlení akcentovat. „Soutěž využíváme i při výchově nových učitelů. Studenti kontrolují a ladí znění úloh, programují je, pomáhají s organizací či zkouší vymýšlet úlohy. Doktorandi využívají data ze soutěže pro výzkumy z oblasti didaktiky informatiky", udává ředitel soutěže Jiří Vaníček z katedry informatiky.

Vloni se soutěže zúčastnilo přes 71 tisíc žáků, což Českou republiku zařadilo na 5. místo na světě mezi cca 50 zeměmi, které obdobnou informatickou soutěž pořádají a metodicky navzájem spolupracují. V nejstarší kategorii pořádáme ústřední kolo, do něhož postoupí 30 nejlepších z každého kraje. Vítězové soutěže budou zařazeni do tabulek ministerského programu Excelence středních škol.

Bližší informace o soutěži včetně možnosti zapojit školu do letošního ročníku jsou k dispozici na webové stránce www.ibobr.cz.

JSI zveřejnila oficiální stanovisko ke správě ICT

přidáno: 5. 10. 2017 3:16, autor: David Hawiger   [ Aktualizováno 6. 10. 2017 6:02 uživatelem Janek Wagner ]

Jednota školských informatiků sleduje aktivity MŠMT týkající se digitálního vzdělávání. Jednou z klíčových opor tohoto zacílení vzdělávání musí být i správa digitální infrastruktury. Toho si byli vědomi i autoři Strategie digitálního vzdělávání, protože jí věnovali jeden ze sedmi směrů intervence. Správa digitální infrastruktury je však dlouhodobě podceňována, o čemž svědčí i neuspokojivý stav řešení opatření uvedených v SDV a nedávno zveřejněná tematická zpráva České školní inspekce

Plné znění Stanoviska JSI


Stanovisko JSI se opírá i operativní dotazníkové šetření realizované mezi školskými informatiky.

JSI připravila Infografiku

Po přečtení tematické zprávy České školní inspekce se výkonný výbor JSI usnesl, že její nejdůležitější informace zpracuje do podoby infografiky. 

Česká školní inspekce určila pět klíčových bodů, které má splnit každá škola, mateřskými počínaje a vyššími odbornými konče. Zároveň na základě svého šetření sestavila tabulku po jednotlivých krajích, nakolik tento minimální standard školy splňují.

Dvě verze infografiky o zjištěních České školní inspekce

Hlasování - Cena Bastlířů 2017

přidáno: 29. 9. 2017 1:09, autor: Janek Wagner

Sice na poslední chvíli, ale přeci: do konce září můžete hlasovat v prvním ročníku Ceny bastlířů. Seznam nominovaných ukazuje, jak je tuzemská scéna bohatá, účastní se totiž 52 webů, 22 fór, 28 tutoriálů, 19 škol nebo třeba 33 e-shopů pro bastlíře, kteří propadli mikropočítači Arduino a dalším stavebnicím.

Jen pro zajímavost připojuji seznam nominovaných webů:

https://arduino.cz/
https://iotta.cz
http://joysfera.blogspot.cz/
http://www.arduinoslovakia.eu/
http://pandatron.cz/
http://paja-trb.cz/konstrukce/
http://robodoupe.cz/
http://www.mikrozone.sk
http://www.mcu.cz/
http://www.belza.cz/
https://blog.josefjebavy.cz/
http://macgyver.siliconhill.cz/
https://retrocip.cz
https://ok1kvk.cz
http://radioklub.dvojka.cz/
https://rajsat.cz
http://petr-kubac.blog.cz
http://navody.arduino-shop.cz/ vhttp://www.danyk.cz/
http://www.ebastlirna.cz/
http://arduinonavody.cz/
https://www.arduinotech.cz/
http://rayer.g6.cz
https://svetelektro.com/
http://integrac.sk/
http://www.federmann.cz/
http://elektronic.cekuj.net/
http://www.zirafoviny.cz/
http://xpablo.cz
https://www.bigclown.cz/project/
http://www.arduino-navody.cz/
http://pablox.net
http://www.ok2kkw.com
http://ok2haz.ok2kld.cz
http://www.arduino8.cz/
http://zavavov.vzap.eu
http://www.efton.sk/
http://jaromir.xf.cz/
https://www.vodnici.net
https://thecave.cz/
http://elkonst.sweb.cz/
http://vn-experimenty.eu/
http://utaes.g6.cz/
http://www.prochazka.profitux.cz/
http://diit.cz/
http://nostalcomp.cz/
http://www.8bity.cz
http://portfolio.wz.cz
http://s-o.webnode.cz/
https://www.itnetwork.cz/hardware-pc/arduino/
https://www.zive.cz
http://www.hw.cz

Středoškolská soutěž v kybernetické bezpečnosti - ročník 2017/18

přidáno: 26. 9. 2017 21:46, autor: Petr Naske

Chceš si prověřit své znalosti a dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti? Jsi student či studentka střední školy a už ti bylo 14 a ještě ti nebylo 21 let?Přihlas se do soutěže!

Vyhraj jednu ze skvělých cen a kvalifikuj se do evropského kola.

Poznej přední odborníky na kybernetickou bezpečnost a získej stáž ve špičkové firmě.

Registrace a první kolo začne již 10. září 2017.


Kdo se může přihlásit

  • Soutěže se může zúčastnit každý student ve věku 14 - 20 let studující na střední škole v České republice, a to bez ohledu na zaměření školy a na skutečnost, zda se jedná o studijní obory zakončené maturitou, či nikoliv (více v pravidlech soutěže).

Soutěžní kola

  • Soutěž bude rozdělena do tří kol:
  • První „OSVĚTOVÉ“ kolo proběhne elektronicky od 10. září do 10. října 2017
  • Druhé „VÝBĚROVÉ“ kolo proběhne elektronicky od 1. ledna do 10. února 2018
  • Třetí „FINÁLOVÉ“ kolo proběhne presenčně dne 19. dubna 2018 v Praze
  • Nejúspěšnější účastníci obdrží nabídku k návštěvě Kybernetického polygonu, Masarykovy univerzity v Brně a nejlepší z nich se budou moci kvalifikovat do Evropské kybernetické soutěže, která proběhne na konci roku 2018.

Více informací naleznete na stránkách soutěže https://www.kybersoutez.cz/

Registrace do Kodu Cupu 2017 je otevřena!

přidáno: 22. 9. 2017 7:21, autor: Janek Wagner

Druhý český ročník soutěže vytváření her v Kodu začíná! Soutěže se mohou účastnit žáci základních škol a víceletých gymnázií (prima-kvarta). Žáci budou rozdělena na dvě kategorie, 1. stupeň a 2. stupeň. Z každé kategorie budou udělovány ceny za první tři místa. Pošlete do 15. listopadu 2017 svou hru!

V nominačním kole vybírá učitel nanejvýš pět žáků za každý stupeň své školy, maximálně je tedy možné nominovat 10 žáků za základní školu (5 z I. stupně, 5 z II. stupně) a 5 žáků za víceleté gymnázium. Práce žáků v Kodu budou budou následně posuzovat hodnotitelé. Pokud ve své škole žák nenalezne z vyučujících nikoho, kdo by jej mohl nominovat, je možné se nominovat sám/sama pomocí registračního formuláře. Z postupujících z nominačního kola bude následně vybráno 30 nejlepších her, jejichž autoři budou pozvání na celorepublikové finále. Pro celorepublikové finále budou pozvaní finalisté vytvářet o svých hrách videa.

Vítězové soutěže si odnesou hodnotné ceny. První místo bude u obou kategorií odměněno herní konzolí Xbox One. Ti, kteří se umístí na druhém místě, se mohou těšit na tablet s Windows 10 a umístění na třetím místě si domů odnesou nový chytrý telefon.

Informace naleznete na webu soutěže nebo na stránce na sociální síti Facebook.

Jak na DUM: Jak stáhnout video ze sociální sítě Facebook?

přidáno: 3. 9. 2017 3:58, autor: Janek Wagner

Bohužel sociální síť Facebook nenabízí snadnou možnost stahovat videa vašich přátel a videa z vašich oblíbených stránek (vlastní videa samozřejmě stahovat snadno můžete). Přesto ale existuje poměrně jednoduchý způsob, jak stáhnout bezplatně jakékoli nahrané video z Facebooku bez jakéhokoliv softwaru kromě samotného prohlížeče nebo bez jakékoli online služby. Pokud budete takový software nebo službu hledat, je tu i vysoké riziko, že někomu naletíte...

Přihlaste se na Facebook a najděte video, které chcete stáhnout.

Klepněte pravým tlačítkem myši na video a vyberte Zobrazit URL videa.


Zobrazí se malé vyskakovací okno s URL videa.


Stisknutím kombinace kláves Ctrl + C zkopírujte URL. V adresním řádku prohlížeče stiskněte Ctrl + V pro vložení URL videa.


Upravte URL videa, změňte "www" na začátku URL na "m". Adresa URL by pak měla začínat https://m.facebook.com/.

Jakmile změníte, stisknutím klávesy Enter otevřete mobilní verzi stránky a postupujte podle níže uvedených kroků v závislosti na vašem prohlížeči.


Klepnutím na ikonu Přehrát na videu spusťte přehrávání videa. Klepněte pravým tlačítkem myši na video a vyberte možnost Uložit video jako... Popis a screenshot je z prohlížeče Chrome, v jiných prohlížečích se postup mírně liší:
  • ve spodní části okna prohlížeče Internet Explorer se objeví vyskakovací zpráva s dotazem, zda chcete otevřít nebo uložit video. Klepněte na šipku dolů vedle tlačítka Uložit a vyberte možnost Uložit jako.
  • v prohlížeči Firefox kliknutím na ikonu Přehrát ve videu spusťte přehrávání videa na nové kartě. Klepněte pravým tlačítkem myši na video a vyberte možnost Uložit video jako...
Video se uloží na určené místo na disku ve formátu MP4.Samozřejmě musíte dodržovat autorská práva a licenční podmínky Facebook.

Zdroj: ComputerHope.com

Plán akcí DigiKoalice - "Save the date"

přidáno: 19. 7. 2017 2:44, autor: Janek Wagner

Zveřejňujeme plán akcí, které bude DigiKoalice pořádat v období podzim/zima 2017. Ke všem akcím budou postupně zveřejňovány pozvánky a podrobnější informace. Všichni zájemci jsou srdečně zváni. Rezervujte místo v kalendaři, protože se máte na co těšit. Save the date!

Microsoft Education Partner Apps-at-a-glance

přidáno: 9. 7. 2017 23:13, autor: Janek Wagner

Přehled dostupných aplikací pro vzdělávání členěný dle kategorií ve třináctistránové brožuře. Většinu asi neznáte, ale pokud vám zbyde v době školních prázdnin nebo v přípravném týdnu čas, podívejte se alespoň na některé.

1-10 of 206