JSI pro všechny‎ > ‎

JSI informuje, doporučuje ...


Získejte grant ve výši až 400 € od iniciativy Meet and Code!

přidáno: 12. 8. 2018 23:51, autor: Janek Wagner

Cílem Meet and Code je představit dětem a mladým lidem ve věku 8 až 24 let svět technologií a programování. Akce jsou navrženy tak, aby mladým lidem ukázaly zábavnou stránku programování, a jak může programování pomáhat při realizaci různých nápadů. Mají je naučit, jak technologie fungují a jak IT ovlivňuje náš každodenní život. Objevováním široké škály technologií, digitálních témat a kreativního programování získají odvahu rozvíjet digitální dovednosti, které v dnešním světě potřebují.

 

Evropský týden programování se koná od 6. do 21. října 2018 a vychází z myšlenky Young Advisors (Mladých poradců), poradní skupiny bývalé komisařky EU pro digitální agendu Neelie Kroesové. Je podporován Evropskou komisí. Iniciativa Meet and Code podporuje všechny typy akcí souvisejících s tématy vědy a technologií v rámci a během Evropského týdne programování - s poskytnutím vstupních prostředků až ve výši 400 € na každou akci.

Naplánovat a realizovat akce pro děti a mládež mohou různé společenské skupiny, např. školy, IT specialisté, firmy nebo počítačové kluby. O grant na pořádání akce však může zažádat pouze nestátní nezisková organizace.

Nápady na akce mohou být přihlašovány pouze on-line na webových stránkách www.meet-and-code.org do 15. září 2018. Organizace mohou předložit několik různých nápadů na akce. Každý nápad na akci, kterému bude přiznána finanční podpora, získá na realizaci akce vstupní prostředky až do výše 400 €.

Podmínky účasti

App Maker bude další službou v sadě G Suite pro členy JSI

přidáno: 8. 6. 2018 3:28, autor: Janek Wagner   [ aktualizováno 8. 6. 2018 3:31 ]

V březnu letošního roku společnost Google informovala, že plánuje zpřístupnit nástroj App Maker jako jednu ze základních služeb pro všechny zákazníky G Suite Business, Enterprise a verze pro vzdělávání. Momentálně stále pracuje na tom, aby App Maker odpovídal vysokým nárokům kladeným na základní služby G Suite. Plánuje ho nicméně 14. června 2018 uvést jako další službu, aby jeho možnosti nabídl více zákazníkům. 

Hlavní podrobnosti:
 • Zákazníci služeb G Suite Business a Enterprise a služby G Suite pro instituce vyššího vzdělávání budou mít nástroj App Maker ve výchozím nastavení zapnutý, pokud se nerozhodli k novým službám přihlašovat manuálně.
 • Zákazníci služby G Suite pro vzdělávání z řad základních a středních škol budou mít nástroj App Maker ve výchozím nastavení vypnutý. Pro členy JSI službu zapneme.
 • App Maker bude pro doménu JSI další službou G Suite, nabídne však nepřetržitou technickou podporu a závazky týkající se úrovně poskytovaných služeb. V administrátorské konzoli bude přidán do seznamu dalších služeb G Suite.
 • App Maker bude splňovat normy ISO (27001, 27017, 27018) a SOC (1, 2, 3).
 • Nástroj App Maker má vestavěnou podporu služby Google Cloud SQL (je nutné předplatné GCP), můžete však používat i vlastní databázi. Navíc App Maker podporuje řadu dalších služeb spravovaných databází připojených prostřednictvím rozhraní JDBC a REST API.
 • Abychom vyšli vstříc potřebám všech uživatelů, bude App Maker nabízet funkce pro usnadnění přístupu.
Další postup: Sledujte blog s aktualizacemi služby G Suite, kde po uvedení nástroje App Maker najdete další informace. Více se o nástroji App Maker dozvíte na jeho webových stránkách.

11.-12. 5.: Konference učIT jinak: o výuce informatiky

přidáno: 10. 5. 2018 22:38, autor: Janek Wagner

Konference pro učitele informatiky, zkušené i začátečníky, nadšené i unavené. S hlavními programovými větvemi: Didaktika informatiky, Informatika s tužkou a papírem, Informatické myšlení. 

Tak trochu jiná konference vám nabídne paletu témat a forem, které podpoří vaši lepší práci ve výuce, osobní setkávání s lektory i dalšími učiteli. Jako bonus si máte možnost vybrat z palety učitelských lázní a dalších volnočasových programů. Čeká na vás bazén, sauna, jóga i koncert či hra s questy po Praze. To vše pod záštitou Jednoty školských informatiků. 

Kdy: 11. května 2018 od 9 do 22 hodin, 12. května od 8 do 16.30

Kde: Gymnázium Duhovka, Ortenovo nám. 1274/34, 170 00 Praha 7

Konference má tři cíle:
 1. Podpořit didaticky efektivní výuku účastníků konference.
 2. Rozvíjet reflexi účastníků ve vztahu ke smyslu výuky jednotlivých témat informatiky.
 3. Rozvíjet přechod účastníků na nové informatické kurikulum s důrazem na porozumění obsahu a cílům informatického myšlení.
Podrobnosti na webu konference.

Radek Vinický: Alternativy fenoménu Scratch

přidáno: 11. 1. 2018 11:48, autor: Janek Wagner

Přehled možných náhrad známého nástroje, který učí základy informatického myšlení a sdílení nápadů z dílny MIT.

„Děti se učí nejen kódovat, ale kódováním se učí.“ Mitchel Resnick

Již v červnu 2014 schválila vláda ČR Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2020, jejíž součástí je Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020. Do vizí i cílů strategie zahrnuje rozvoj computational thinking – informatického myšlení (IM) u žáků. 

Dokument MŠMT představuje IM následovně: „Je to fenomén, jehož význam se do popředí zájmu dostává až v posledních letech. Jde o relativně nový pojem, který odráží potřebu porozumění světu kolem nás z nové perspektivy. Touto perspektivou jsou informace a způsoby, jakými fungují digitální technologie. Jde o způsob uvažování, který používá informatické metody řešení problémů, a to včetně problémů komplexních či nejasně zadaných. Rozvíjí schopnost analyzovat a syntetizovat, zevšeobecňovat, hledat vhodné strategie řešení problémů a ověřovat je v praxi. Vede k přesnému vyjadřování myšlenek a postupů a jejich zaznamenání ve formálních zápisech, které slouží jako všeobecný prostředek komunikace. Pracuje se základními univerzálními pojmy, které přesahují současné technologie: algoritmus, struktury, reprezentace informací, efektivita, modelování, informační systémy, principy fungování digitálních technologií.“


Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

Malování 3D dostalo nové funkce

přidáno: 11. 1. 2018 11:41, autor: Janek Wagner   [ aktualizováno 11. 1. 2018 11:50 ]

Malování 3D dostalo v nové verzi možnost upravovat objekty i v režimu volného prohlížení. Tvorba a úprava 3D objektů je tak mnohem snazší a rychlejší. Už jste si zkusili nakreslit první 3D objekt?

Valná hromada Jednoty školských informatiků

přidáno: 22. 12. 2017 1:40, autor: Petr Naske

Do 23. prosince 23:55 hodin probíhá hlasování online valné hromady JSI.

Hlasovací formulář členové najdou zde na https://goo.gl/forms/teNtiK2LlW3u9aYr1
K hlasování potřebujete se přihlásit pod svůj JSI účet, kdo s tím má problémy, kontaktujte Janka Wagnera, janek.wagner@jsi.cz

Připomínám, že rok 2018 je volebním rokem, mandát výboru i můj trvá do listopadu, konání prezenční jarní valné hromady bude nutností, abychom si do toho nového volebního období vybrali zástupce, kteří pro nás budou Jednotu JSI dělat nadále smysluplnou a radostnou organizací.

Kdo nejste na FB skupinách JSI (https://www.facebook.com/Jednota.skolskych.informatiku/ a https://www.facebook.com/groups/UcimeInformatiku/), doporučuji, zaklikněte. Řeší se tam opravdu konkrétní a zajímavé věci pro výuku informatiky za podpory entusiasmu konkrétních lidí, často členů JSI. Hozená rukavice pro FB skupinu či jinou platformu "Jsem školní správce sítě" tady se zdá být paralelou, jsem připraven takové i jiné inciativy podpořit. Moc děkuji všem, kdo jste jakkoliv kolem JSI aktivní a pomáháte vytvářet komunitu školských informatiků. Na výboru a našich projektech je aspoň část naší agendy profesionalizovat, je to pro nás všechny dlouhodobá a zásadní výzva.

Pěkný advent, krásné Vánoce, prosím Vás o chvilku 10 minut hlasování v aktuální valné hromadě.
Pokud máte cokoliv na srdci, klidně volejte, využijte diskuse ve fóru.

Děkuji revizní komisi a Lence Suchánkové za pomoc při přípravě podkladů pro valnou hromadu.

Petr Naske

Materiály z konference Digitální Česko: 4.0 na jedničku

přidáno: 7. 12. 2017 23:53, autor: Janek Wagner   [ aktualizováno 7. 12. 2017 23:54 ]

Pokud jste se nezúčastnili výroční konference Digitální Česko: 4.0 na jedničku, kterou uspořádala DigiKoalice 22. listopadu 2017 v prostorech firmy Microsoft, můžete si alespoň prohlédnout všechny materiály a prezentace

Z nich vybíráme prezentaci Daniely Růžičkové z NÚV:
 

Valná hromada Jednoty školských informatiků, z. s. svolána

přidáno: 4. 12. 2017 5:01, autor: Janek Wagner

Předseda Jednoty školských informatiků, z. s. Petr Naske svolal elektronickou valnou hromadu na období 14. prosince 2017 od 7:00 až 23. prosince do 23:55 hodin. Podněty na body valné hromady (i konkrétní otázky na hlasování nebo zjištění dat/postojů) mu posílejte do 11. prosince do půlnoci.

Součástí valné hromady budou tyto body
 • schválení zprávy o hospodaření a činnosti JSI za rok 2016 
 • pro informaci: informace o činnosti JSI v roce 2017, aktuální projekty 
 • hlasování o stanovisku valné hromady na angažovanost spolku v činnosti Pedagogické komory či Učitelské platformy 
 • report o činnosti JSI v existujících platformách a pracovních skupinách (SKAV, Česká národní koalice pro digitální pracovní místa, ICT panel NÚV, Panel NCBI a další) 
 • diskuse o směřování JSI v oblasti aktivit na podporu školních správců sítí 
 • diskuse o směřování JSI v oblasti aktivit na podporu výuky informatiky a opatření Strategie digitálního vzdělávání; další provoz webu www.digivzdelavani.cz 
 • další dle impulsů členů JSI 
Odkaz na podklady i hlasovací formulář bude nejpozději v den zahájení valné hromady zveřejněn v diskusním fóru členů, na webu JSI a na facebookové skupině JSI.

Úvodní příručka pro Microsoft OneDrive

přidáno: 7. 11. 2017 4:07, autor: Janek Wagner

Začali jste ve škole používat online datové úložiště Microsoft OneDrive nebo o něm uvažujete? Pak se vám bude hodit úvodní příručka!

Výroční konference Digitální Česko: 4.0 na jedničku

přidáno: 1. 11. 2017 9:19, autor: Janek Wagner   [ aktualizováno 1. 11. 2017 9:20 ]

Česká národní koalice pro digitální pracovní místa slaví první narozeniny a u této příležitosti srdečně zveme na výroční konferenci nazvanou Digitální Česko: 4.0 na jedničku. Akce proběhne ve středu 22. listopadu 2017 od 13 hodin v prostorech firmy Microsoft, Vyskočilova 5, Praha 4. 

Přijďte zjistit, jak se proměnila digitální gramotnost za poslední rok, jak technologie ovlivňují vzdělávání nebo jak vypadá digi vzdělávání od MŠ po VŠ. Svou účast prosím potvrďte skrze online registrační formulář

1-10 of 214